בעכו העתיקה יש חומוסיות. והרבה. אך לעכו יש עוד הרבה מעבר להן: תרבות, ארכיטקטורה צלבנית, עותמנית וערבית, ריחות וטעמים
דף הבית  |  טיול בעכו  |  החותַם היהודי  |  כרטיס ביקור   |  מה אומרים ?  |  עֲ-קוֹלִינַריָה  |  מושג ברגע  |  הידעת ?  |  אגדות עכו  |  מפות עכו  |  צור קשר
טיול בעכו טיול בעכו
 אריאל הדרי - כתב חידה בעכו העתיקה מסלולים לפי נושאים
טיול העכו במסלול מעגלי מסלול מעגלי משער היבשה
סיור בעכו העתיקה בעקבות כתב חידה מסלול מעגלי מהמגדלור
מסלול מעגלי ממרכז המבקרים
עכו: הרבה יותר מחומוס
כתבה ב YNET
כתבה במוסף "מסלול"
משחקי מטמון
 כתבי חידה
ניווט-אתרים
מטמון בקניון
עכו מפרי עטי מאמרים
כו העתיקה - עיר מורשת עולמית עכו - מורשת עולמית
מנהרת הטמפלרים
סבילים בעכו
שמות עכו
חומות עכו
המצודה הצלבנית ברובע ההוספיטלרי המצודה הצלבנית
ואקף מוסלמי בעכו ואקפיית אל-ג'זאר - מבוא
ואקף אל ג'זאר - הנוסח המלא
כשלון נפוליון בעכו
אספקת המים לעכו
אמת המים (אמת סולימאן) אמת סולימאן לעכו העתיקה
עכו על פסי הרכבת
מקצועות נעלמים
בוני הסירות
רוקעי נחושת בעכו
אופה ומאפה
היסטוריה של עכו תולדות עכו העתיקה
תולדות עכו אקדמה לתולדות עכו
הברונזה והברזל בעכו תקופות הברונזה והברזל
התקופה הפרסית והתקופה ההלניסטית עכו בתקופה הפרסית ובתקופה היוונית
תקופות היסטוריות בעכו התקופות רומית, ביזאנטית וערבית קדומה
התקופה הצלבנית עכו בתקופה הצלבנית חלק א
עכו בתקופה הצלבנית חלק ב
צלבנים בעכו עכו בתקופה הצלבנית חלק ג
עכו בתקופה הממלוכית עכו בתקופה הממלוכית
עכו בתקופה הטורקית עכו בתקופה העות'מאנית - חלק א
ערכו באמצע התקופה העותומנית עכו בתקופה העות'מאנית - חלק ב
עכו העותומנית בשלטון סולימאן פחה עכו בתקופה העות'מאנית - חלק ג
סוף התקופה העותומנית בעכו עכו בתקופה העות'מאנית - חלק ד
עכו בימי המנדט הבריטי תולדות עכו המנדטורית
עכו המנדטורית עכו בתקופת המנדט הבריטי
עכו ביד אמן
אירוח בעכו והסביבה
קישורים
AddYourPoint
רשימת רחובות
טיול בעכו » עכו: הרבה יותר מחומוס

עכו: הרבה יותר מחומוס*

שוו בדמיונכם עיר ים תיכונית עתיקה עם מרינה קסומה, אתרים היסטוריים, מסעדות אותנטיות ושוק ססגוני. ברגע הראשון, רובכם לבטח חשבתם על אנטליה או על איסטנבול. אך תתפלאו, עכו שלנו, נפלאה לא פחות.
לאחר שמטיילים בשלוש הערים, אפשר לומר בבטחה כי עכו יכולה לעמוד בגאווה ליד מכונות התיירות המשומנות של טורקיה. יש בה הכל - רק במידה קטנה יותר. ההשפעה הטורקית, אגב, ניכרת כמעט בכל פינה בעיר העתיקה.

נפוליאון? כישלון
בשנת 1799 ניסה גבר נמוך קומה אך מוצק לכבוש את מזרח הים התיכון. הוא כמעט הצליח, ממש כמעט, עד שהגיע באביב של אותה שנה, לעכו. הקיסר נפוליאון זכה לראות את עכו רק מבחוץ, במיוחד כשהשקיף מדי בוקר על העיר ממרומי תל עכו ("גבעת נפוליאון", בפי המקומיים), אך לא יכול היה להבקיע את חומותיה וביצוריה, הפשוטים יחסית. כשלונו הצורב התרחש אפילו בטרם בנה אחמד ג'זאר פחה את החומות המזרחיות האדירות. המסורת, לפיה השם עכו נוצר מחיבור המלים עד-כה, קיבלה, אפוא, חיזוק נוסף.
 
אידיאלית לטיול רגלי
התחנה הראשונה בסיורנו בעכו, עבור המגיעים מכיוון כרמיאל (ממזרח), היא אותה גבעה תלולה שעליה עמד נפוליאון כפרש על סוס ברזל, ולמרגלותיה ומצפון לעיר, ערך את חילותיו. נמשיך מערבה אל העיר העתיקה - אליה מובילות שלוש כניסות יבשתיות, ואחת מן הנמל. שטחה של עכו העתיקה אינו גדול, כ- 400  דונם בסך הכל. המרחק בין כל שתיים מפינותיה אינו עולה על 700 מטר, כך שהיא אידיאלית לטיול רגלי.
את פני הבאים לעיר מקדם ממזרח לחומת ג'זאר חפיר עצום, 12 מטר עומקו, המשתרע למרגלות החומה. מכאן אף נראים מפתחי הירי עבור התותחים שהוצבו על החומה. ניתן לראות גם את מערך השער המוגן, אשר נבנה במטרה להקשות על תוקפים את הפריצה אל העיר.
מעט קט לאחר הכניסה בשער היבשה, ניצב מימין מלון-בוטיק, "עכוטל", בבניין עתיק ששימש עד לפני שנים ספורות כבית משפט השלום. זהו המלון היחיד המצוי בתוך חומות העיר העתיקה, מלבדו פועלות במקום גם אכסניה או שתיים.

הטיול צועד על קיבתו
אם ממשיכים לצעוד, מגלים מימין את סמלן המסחרי של העיר - החומוסיות. אם הרופא אינו אוסר עליכם, מומלץ בחום גם לבקר במאפיית הבקלאוות שבמקום, שהרי כל טיול מוצלח צועד על קיבתו. מאחורי המאפייה שוכן שוק מקורה לא מפורסם, שבעבר היה שוקק חיים, וכיום הוא מוזנח וממתין למשקיעים. זהו "סוק אל אביאד", ובעברית, ה"שוק הלבן". מעבר בשוק תחת הקשתות או הליכה מחוצה לו ברחוב צלאח א-דין יביאו אתכם לארבעה מוקדי תיירות חשובים בעיר:
מדרום, השוק הפעיל; ממערב - מתחם המצודה הצלבנית, המוכר יותר כ"אולמות האבירים" (שהם חלק בלבד מן המתחם הענק); דרומית למתחם זה נמצא מסגד אל-ג'זאר, וממערב למסגד, נמצא החמאם הטורקי. רובם המוחלט של מבני העיר העתיקה העומדים על תילם הם מהתקופה הטורקית, שהוקמו תחת שלטון הסולטן והאימפריה העות'מאנית (1917-1517). מיעוטם, ובעיקר במפלס נמוך מתחת לכביש ולמבנים העותומניים משתייכים לתקופה הצלבנית.
בתקופת המנדט שימשה המצודה כבית סוהר מרכזי בצפון ארץ ישראל, שבו נכלאו רבים, ביניהם אנשי המחתרות שלחמו נגד הבריטים. חדר הגרדום, שבו הומתו שלושה מהם, מהווה כיום חלק ממוזיאון אסירי המחתרות.
מסגד אל-ג'זאר הוא המסגד החשוב, המפואר והנישא ביותר מבין שמונת המסגדים הפזורים ברחבי העיר העתיקה. כאן, סבורים המאמינים, נמצאת שערה מזקנו של הנביא מוחמד. זהו גם מקום קבורתם של אחמד אל-ג'זאר פחה ויורשו סולימאן פחה. החמאם התורכי, חמאם אל באשא, אינו מתפקד עוד כחמאם פעיל, אך במקום מוצגת תכנית אור-קולית מרתקת, המספרת את קורותיה של עכו העתיקה מפי "הבלן האחרון".

החאן היפה מכולם
השוק הססגוני שבהמשך המסלול מהווה מוקד משיכה אולטימטיבי לכל הבאים בתוככי העיר: דגים ומיני מאפה, תמרוקים ותבלינים, בדים ונעליים, ירקות ופירות, צעצועים, כלי בית ומה לא. הוסיפו לכך מוכרי גלידות ומיצי רימונים ותפוזים, מסעדות מזרחיות מיתולוגיות – וקיבלתם שוק במיטבו. בצד הריחות, הטעמים והקולות בשוק, תוכלו למצוא גם את המסעדה הוותיקה "עודה" (ולה כניסה נוספת בחאן אל-אפראנג'); ואת המבוקשת מכולן, "סעיד", לחומוסאים מנוסים בלבד.
בנקודה זו, מומלץ לבקר בבית הכנסת רמח"ל, שבו עסק משה חיים לוצאטו בקבלה ועל כן נוּדה על ידי הרבנים, וכתביו הובאו לגניזה. השליט הבדואי של עכו באמצע המאה ה-18, הפך את מבנה בית הכנסת הקודם למסגד ושמו "אל-מועליק", ותחתיו אפשר ליהודי העיר לבנות בית כנסת באתרו הנוכחי. הביקור כאן כולל הסבר קצר, מתובל בהומור ובפרשנויות מעניינות
.
השוק מוביל אותנו אל אטרקציות נוספות בצידה הדרומי של העיר. ראשית, חאן אל עומדן - היפה מבין ששת החאנים שפעלו בעיר בימי הטורקים. בסמוך אליו נמצא מגדל שעון גבוה, הדומה למגדל השעון המפורסם של יפו.

מפלט מן החום ומן השמש
בקרבת מקום נמצאת מנהרת הטמפלרים, "אבירי ההיכל". הצלבנים, אשר בנו לעצמם משכן דווקא בדרום-מערב העיר, השכילו לחצוב מנהרה זו כדי להגיע, בהיחבא מפני מבקשי רעתם, אל הנמל שהיה באזור המרינה במזרח העיר. כיום היא משמשת מסלול מפלט מן החום ומן השמש הקיצית לאלה הממהרים להגיע אל רכבם בחניון המגדלור.
במרינה תוכלו לראות ערב רב וסואן של סירות ומתקני סירות, ערימות של רשתות הממתינות לתופריהן, דייגים היוצאים אל הים ואלה שחזרו ממנו, ספינות לשיט סביב החומות, לצידן של יאכטות מקומיות (צנועות, יש לומר), ועוד כהנה וכהנה בעלי מלאכות, רוכלים, גדודי תיירים והולכי בטל. בטיילת החומה הדרומית תמצאו ארבע מן המסעדות היותר ידועות בעכו העתיקה נושקות כאן אל המים: אל מרסא, אבו כריסטו ודוניאנא. 
זוהי, בקצרה, העיר עכו, על סגולותיה הרבות. ועוד לא אמרתי דבר, אף לא חצי דבר, אודות אנשיה ותרבותה.
במקום להמתין ולקרוא, צאו וטיילו ברחבי העיר בסיור מודרך או לבד.
מפרי עטם של עידו ואריאל הדרי.
המאמר, בשינויים קלים פורסם באתר YNET תיירות ביום 28.9.2007
טיול בעכו  |  זכות יוצרים  |  צור קשר  |  מושג ברגע  |  AddYourPoint  |  אל-דור